KONTAKT
MURGRABIA
ul. Tama Pomorzańska 13 P,
70-030 Szczecin
tel: +48-914334922
e-mail: biuro@murgrabia.eu
Strona główna / Na czym polega obróbka CNC?

Wraz z rozwojem technologicznym zaczęły pojawiać się maszyny, które niezwykle usprawniają i ułatwiają wiele procesów, szczególnie w zakresie działań produkcyjnych. Chodzi o niezwykle popularną w ostatnim czasie obróbkę CNC, pozwalającą na oszczędność czasu, a także i kosztów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej precyzji wykonania. Na czym więc polega ten proces? Jakie ma zastosowanie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

 

Obróbka CNC – co to jest?

 

Na początku warto wytłumaczyć, co oznacza stosowany wszędzie skrót. CNC, czyli Computerized Numerical Control w dosłownym tłumaczeniu to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Oznacza to tyle, że zamiast ręcznej pracy nad danym materiałem, programuje się maszynę tak, aby wykonała to zadanie za człowieka w krótszym czasie i z większą precyzją.

 

Na czym polega obróbka CNC?

 

Obróbka polega na po pierwsze wykonaniu odpowiedniego projektu wskazanego elementu. Dochodzi do tego procesu w specjalnym programie SolidWorks. Po zaimportowaniu projektu do programu CAM (Computer Aided Manufacturing, czyli zastosowanie komputerów do wspomagania produkcji) wszystkie materiały układane są w taki sposób, aby efektywnie wykorzystać tworzywo i stworzyć jak najmniej odpadów (tzw. nesting). Następnie ustawiane są parametry kolejnych etapów, a więc rodzaj freza, prędkość obróbki, a także wiele innych istotnych danych. Tak przygotowany projekt jest gotowy do dalszych prac. Oczywiście cały proces powstawania jest nadzorowany przez operatora maszyny, który w przypadku problemów może zareagować.

 

Zastosowanie obróbki CNC

 

Niezależnie od tego, jak skomplikowany i zaawansowany jest zaprojektowany element, komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi pozwala na perfekcyjne odwzorowanie danej części za każdym razem. Właśnie dlatego ta metoda jest wykorzystywana najczęściej w takich branżach, jak: medyczna, energetyczna, elektroniczna, lotnicza oraz w innych gałęziach przemysłu. Należy pamiętać o tym, że gdyby nie CNC współczesna produkcja nie byłaby na tak wysokim i zaawansowanym poziomie.